Tampon Baskı Nedir ?

Serigraf baskıda güncellik ve yeni teknolojiler önemlidir. Makalemizde serigraf baskı yenilikleri, renk gerçekliği, uzun ömürlülük, keskin hatlar, sınırsız renkler, kısıtlanamayan ebatlar açısından, asırlardır kullanılan en vazgeçilmez baskı tekniği hakkında gelinen son noktayı açıklamaya çalıştık.

 

Tampon baskı: Kılişe üzerine verilen boya bir rakle ile sıyırıldığında yalnızca dış kısımlarda kalır. Silikon ve yağ karışımından oluşan tampon ise bu dişi kısımda kalan boyayı alarak basılması istenilen cismin üzerine bırakılır. Bu tamponun in büyük özelliği boyayı kolay kabul etmesi ve kusursuz aktarmasıdır.

Fotopolimer Klişe: Plastik kalıp

Klişe: Pozitif film görüntüsünü taşıyan kalıp.

Rakle: Fazla boyayı sıyıran bıçak.

Slikon Tampon : Klişeden görüntüyü alıp baskı materyali üzerine aktaran silikon ve yağ karışımından oluşan tampon.

Morlock Gf: Tampon baskı makinesi türüdür. Mürekkebin çevre ile ilişkisi kesilidir. Bu sebeple hiç sulandırmadan iki üç gün kullanılabilir.

Morlock Mtr1: Tampon baskı makinesi türüdür. Yapışkan bir bant vardır ve bu yapışkan bant programlandırılan baskı sayısına gelindiğinde tampon altına hareket
eder.Tampon bu yapışkan banda basınca üzerindeki boya artıklarını bırakır.
Morlock Mds500: Tampon baskı makinesi türüdür. Büyük ve üç boyutlu parçalar üzerine dört renge kadar baskı yapabilirler.
Hazne: Baskıda kullanılacak boyanın konulduğu ve boyayı koruyan metal kap.

Koruyucu Bant: Klişenin üzerinde bulunan ve onu ışığa karşı koruyan bant.

Tesbit Banyosu: Pozlandırılan klişenin açılmasını sağlayan banyo.

Kapatma Lakı: Klişe tespit banyosundan çıkartılıp el değmeden suda yıkanır ve kurutulur.Kurutulduktan sonra hatalı yerlerin kapatılmasında kurutma lakı kullanılır.

Demirklorür Dolu Küvet: Tespit banyosuyla açılan kısımların açılmasında kullanılan ve içinde Demirklorür bulunan küvetlerdir.

 

Bizler de http://www.eforserigrafi.com adresimizde de görülen bir çok iş ve işlemi tampon baskı tekniği ile renklendirerek müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız. Daha fazla teknolojik bilgi ve üretim için kurumsal görüşmelere bekliyoruz. Tüm sanat ve mimari severlere  başarılar...

 

Not: www.eforserigrafi.com adlı firmamız makalede belirtilen niteliklerle çok yol kat etmiştir, inceleyebilirsiniz..


Etiketler:Efor Serigrafi , Tampon Baskı, Yuvarlak Baskı, Serigrafi